Posts Tagged ‘modern danslar’

Quickstep Dansı

Quickstep, dönüşler ve zıplamalar içeren hareketli ve neşeli bir danstır. Üç farklı yaş grubu için değişik tipleri gelişmiştir: genç dansçılar için oldukça neşeli ve hareketli olanı, orta yaşlı dansçılar için biraz yavaşlatılmış ve sakinleştirilmiş olanı ve ileri yaş dansçılar için seçilmiş koreografilerden oluşan yavaş ve daha az hareketli olanı.

Çıkış kaynağı İngiltere olan Quickstep, 1930′larda hızlı ve popüler bir dans olan Fokstrot’un yerini almıştır. Hızlı ve neşeli ritmi, temiz adımlar ve canlı hareketler gerektirir. Read more »

Modern Dans

Modern Dans;
Dans koreografilerinde, workshoplarda ve derslerde kullanılan bir dizi teknik ve stile verilen addır. 20. yüzyılın başlarında balenin katı tekniklerine karşı bir tepki olarak gelişmiştir. Isora Duncan ve Martha Graham gibi öncüler vücudun doğal çizgilerini ve enerjiyi kullanarak hareket kolaylığını aramışlar ve geleneksel dans tekniklerinden çok daha fazla hareket akışkanlığına izin veren yeni teknikler keşfetmişlerdir.

Modern Dansın karakteristik özelliği çok yönlülüğüdür: hemen her tarz müziğe uydurulabilir, ya da yeni hareket stilleri yaratmak için diğer dans formlarıyla birleştirilebilir. Modern dansta amaç vücudun doğal duruşu ile çalışmaktır; bu yüzden de yeni başlayanlar için güvenli ve uygulanabilirdir. Aynı zamanda, Modern dans teknikleriyle kazanılan hareket kolaylığı, hem öğrencilerin hem de deneyimli dansçıların vücut hareketine yeni bakış açıları getirmelerini sağlar.

Temel Modern Dans Teknikleri
Modern dansta kullanılan 4 temel teknik; Cunningham; (ismi eğitmen ve koreograf Merce Cunningham’dan gelir) vücudun boşluktaki yapısı, ritim ve eklemler üzerine yoğunlaşmıştır.Cunningham kolay ve doğal hareketi yakalamak için vücudun “kendi enerji çizgisi” fikrinden yola çıkar. Cunningham tekniğini başarılı koreografilerinde kullanan isimlerden biri de Richard Alston’dur.

Graham;  (İsmini yaratıcısı Martha Graham’dan almıştır) kasma, gevşeme, düşüş ve yeniden eski halini alma üzerine yoğunlaşır. Graham tekniğinin temel karakteristiği yer çalışması ve karın ve kalça sıkıştırmalarıdır. Bu oldukça köklü bir stildir ve teknik balenin ince ve havaya ait ideallerine açıkça terstir.

Limon;   (İsmini Jose Limon’dan alır) enerjiyi yerçekimine göre kullanmayı araştırır ve düşüş, geri sekme, yeniden denge bulma ve asılı kalma açısından ağırlık’la çalışır. Limon tekniği ağırlık hissi ve vücuttaki “ağır enerji”yi kullanır (hareket, nefesin kaldırıcı etkisi kullanılarak teşvik edilir) ve tüm vücudu dolaşarak hareketi yaratır ve durdurur. Uygulaması zevkli bir tekniktir.

Release;  (Serbest bırakma) açıklık ve akışkanlığa ulaşmak ve enerji ve nefesi etkin kullanmak için gerilimi en aza indirgeme üzerinde durur. Release teknikte, hareketi kolaylaştırmak için kaslarımızı ve eklemlerimizi serbest bırakır ve nefesimizi de serbest bırakarak vücudun rahatlamasına yardım ederiz. Bu hem harika bir rahatlama tekniği, hem de bir dans stilidir.

Improvisation (Doğaçlama)
Impovisation (Emprovize-doğaçlama teknik)
hareketi ve performans ile ilişkisini araştırır. Yapılan yaratıcı araştırmalarla, bireysel hareket materyali geliştirilmesi kolaylaştırılır.

Contact Improvisation
Contact Improvisation (Emprovize Temas)
minimum iki kişilik bir dans çalışmasıdır. Temelini ağırlık alışverişi, akışkan hareket ve dokunma-temas oluşturur. Partnerler vücudun doğal hareketlerini kullanarak doğaçlama bir çalışma yaparlar.

CityMusic theme is brought to you by Quasargaming.com online slot games such as Book of Ra Spielen, Sizzling Hot Spielen and Lord of the Ocean.