Archive for the ‘Folklorik Danslar’ Category

Zeybek Dansı

??????????????????????

Ege denilince akla Zeybek gelir. Mert, cesur, atılgan, mazluma dost, haksızlığa düşman olarak tanınırlar. Türk köylüsünün tipik bir örneğidir. Kurtuluş savaşında gösterdikleri başarılar ünlerine ün katmıştır. Bugün Zeybeklik tarihi bir anı olarak yaşatılmaktadır.
Bölgenin oyun türü Zeybektir. Read more »

Zeybek Dans Videoları

Zeybek Dansları….


Son Balo Vals&Zeybek- Mustafa Kemal Atatürk Read more »

Devlet Halk Dansları

18-23 Eylül 1973 tarihleri arasında Turizm ve Tanıtma Bakanlığı’nın çağrısı üzerine toplanan ilim adamları ilgili kuruluş yetkilileri ve folklor uzmanları çalışmaları sonunda; Türk halk danslarına yüksek bir sanat düzeyi kazandırmak amacıyla bir çok ülkede örnekleri olduğu gibi yurdumuzda da çoktanberi eksikliği duyulan bir “DEVLET HALK DANSLARI TOPLULUĞU“nun kurulmasını Turizm ve Tanıtma Bakanlığına önermişlerdir.

Bu öneri Bakanlıkça olumlu karşılanmış 3 Haziran 1974 tarihinde inceleme ve hazırlık çalışmalarını yürütebilmek amacıyla “Halk Dansları Sanat Kurulu” teşkil edilmiş ve Topluluk 17 Mart 1975 tarihinde resmen kurulmuştur.

19 Mart 1975 tarihinde yapılan bir sınavla stajyer dansçı elemanlar alınmış ve halk dansları çalışmalarına başlanılmıştır. Read more »

Şeyh Şamil Dansı

Kafkas dansları savaş ve aşk temaları üzerine yapılandırılmış muhteşem koreografilere ve müzikler sahip gösterilerdir. Herbir oyun o toplumda derin izler bırakmış tarihsel olayları anlatır.

Şeyh Şamil Oyunu Türk’ün direnme gücüdür. Kafkasya’da yapılan uzun savaşlar içinde Türk Kahramanı Şeyh Şamil’indireniş gücünü belirtmek için bu adı aldığı söylenmektedir.

Oyun bir kaç bölümde oynanmaktadır.Dua bölümü hüzünlü müzikle oynanmakta ve sahnede kız ve erkek yerlerini almaktadır.

Oyunun doğuşu şöyle anlatılır;

Şeyh Şamil’in Ruslarla savaşın son dönemlerinde yakınlarından bazıları savaşın bitmesini Rusların yalandolu iknaları ve vaatleriyle istemektedirler.Bu olayı Şeyh Şamil’e ancak anası diyebilir diye düşünüp ve annesini ikna ederek Şeyh Şamil’e gönderirler. Şeyh Şamil olaya büyük tepki gösterir ve annesine altmış kırbaç cezası verir. Ancak cezayı kendisine de uygulattırır.Kırbaçlar Şamil’e vuruldukça halk acı ve hüzünden kıvrılarak çeşitli hareketler yaparlar. Read more »

CityMusic theme is brought to you by Quasargaming.com online slot games such as Book of Ra Spielen, Sizzling Hot Spielen and Lord of the Ocean.