Rap Nasıl Ortaya Çıktı

Rap, kökenleri 1970′lerin getto Amerika’sına dayanmaktadır. Amerika’nın bazı varoş eyaletlerindeki çetelerin birbirlerini islah amaçla buldukları Hip-Hop kültürünün müzik koludur.

Ezenler ve ezilenlerin kendilerine çizdikleri alanlarda, Rap’in bir takım ezilenler tayfasının kendileri için geliştirdikleri bir dil olduğunu ortadaır. Bir çeşit arabesk kültürü demek mümkün.   Amerika’daki rapperların birçoğu siyah, Fransa’da siyah ya da Arap, İngiltere’de Hintli, Almanya’da Türk’tür. İşte Türkiye’deki rap burada ayrılıyor aslında. Rap müziğin kendi içinde de değişik kolları bulunuyor.

Bunlardan en önemlileri; West Coast Rap; hayatın güzelliklerini, para ve kadını konu alırken, East Coast Rap; daha çok depresif, adaletsizlik, eşitsizlik gibi bireysel ve sosyal meseleleri ele alıyor. Diğer müzik türlerinde olduğu gibi, Rap müzikte de kaliteli-kalitesiz ayrımı var fakat Rap’in protest bir yönü olduğundan bu ayrım daha çok göze çarpıyor.

Rap tekniği “Flow”(Akış) ile ifade edilir. Flowu ritme uygunluk, ölçü, vurguların doğruluğu, ve kelimelerin anlaşılırlığı belirler. Ayrıca “hız” da günümüzde flowa eklenilebilecek bir özelliktir. Guinnes rekorlar kitabındaki “En Hızlı MC” saniye başına ritmik bir şekilde 20 hece okuyan Rebel XD isimli MC’dir. Flowda nefes kontrolü de oldukça önemlidir zira iyi bir MC zorlu dizeleri ard arda ve aralıksız söyleyebilmelidir. Egyptian Lover adlı MC ise melodiyle ritmi karıştırarak rape melodiyi sokmuştur. Son yıllarda 50 cent, Ja Rule gibi isimler rapi ritmin ve melodinin karışımıyla yapmaktadırlar.

You can leave a response, or trackback from your own site.

Yorum Bırak

You must be logged in to post a comment.

CityMusic theme is brought to you by Quasargaming.com online slot games such as Book of Ra Spielen, Sizzling Hot Spielen and Lord of the Ocean.