Tango’nun Doğuşu

Tango, acının, tutkunun, hırçınlıgın, nesenin dansıdır. İçinde erotizmden nefrete kadar herseyi barındırır. Tango, kendinizi sözsüz ifade etmenin belki de en keyifli seklidir. Hayatı dans etmenin ilk kosulu olan dogaçlamayı sınır ve kural olarak tanıyan, ve çiftler arasında enerji akısına dayanan bir danstır Tango. Ve tüm bunları sadece iki yada üç dakikaya sıgdırmanızı bekleyen bir dans..

Arjantin Tangosu, normal tango ritmi ile beraber, vals ritminde tango ve, milonga (daha neseli) ritmi ile karsımıza çıkar. Hepsindeki ruh ve öz aynıdır. Dansı erkek yönlendirse de, ileri seviyede dansçılar zaman, zaman dansı kadının yönetmesini saglayabilirler. Ancak, her durumda dansı gösteren kadının zerafetidir.

1816 ların Arjantin’i, önce Avrupa kökenli Vals, Polka ve sonra da Kuba’nin Habenera danslarıyla tanısır. Habenera ve Polka zamanla biribirleri içerisinde kaynarlar ve Arjantin’e özgü milonga dansını üretirler. Compadrito denilen ve Arjantin’in hırpani kılıklı, fularlı ve eli bıçaklı kabadayılarınca çok benimsenen Milonga’ya zaman, zaman “Zavallı Compadrito’nun dansı” da denilir oldu.

Pampa’da dogan Milonga, sehirde büyümeye baslar ve kendine has çocukluk adımlarını ilk kez burada atar. Tam Milonga ile Habenera birlesip, Tango’nun dogusunu gerçeklestirdiklerinde ortalık karısır, ve yeni çocuk Tango’nun bir çok isim babası ortaya çıkar. Bazıları O’nun “ kapalı, ayrılmıs yer “ anlamında oldugunu, bazıları ise Angola ve Mali arasında bir yer oldugunu, kimileri “dokunmak” anlamına geldigini, kimileri ise tan-go ritminde davul ritmi oldugunu ve adını buradan aldıgını iddia ederler.

You can leave a response, or trackback from your own site.

Yorum Bırak

You must be logged in to post a comment.

CityMusic theme is brought to you by Quasargaming.com online slot games such as Book of Ra Spielen, Sizzling Hot Spielen and Lord of the Ocean.