Samba

Bir Ocak sabahı Güney Amerika sahiline ilk ulaşan Portekizli kaşifler, tropik zirvelerin arasından akan taze sularla beslenen bir seri altın sarısı sahilleri barındıran burunlar keşfettiler. Keşfettikleri bu noktayı “Ocak Nehri” ya da Portekizce “Rio de Janerio” olarak adlandıran bu kişiler kaderin gelecekte burası için hazırladığı sürprizden bihaberdiler. Kısa zamanda Portekiz kolonileri buraya yerleşti ve tarım geliştikçe Portekizden, yani Batı Afrikanın otorite altındaki kesimlerinden, Bahia’daki yerleşim alanlarına köleler getirildi. Samba, bu kölelerin Afrika’ dan getirdikleri ve kuvvetli vurmalı ritimlerin çalınabildiği “Batuque” adındaki davullar topluluğuna bir tepki olarak Bahia bölgesinde gelişmeye başladı. Davulun hipnoz etkisi yaratan vuruşları, ilk sambacıların hala Samba de Roda geleneğinde olduğu gibi çıplak ayak dans ederken, günlük tasalarından uzaklaşmalarını sağlıyordu. Bu kölelerin lisanlarında dansSemba” demekti ve bu terim ilerde Brezilya’ nın kültürüne ulusal danslarının gurur duyarak sundukları adı olarak geçecekti. Artık Samba, Rio’da her Şubat ayında düzenlenen karnavalın kutlama ve eğlenceyi temsil eden dansıdır. Samba karnavalı dansçıları başlarında şaşalı ve en büyük kostümleri taşımak ile en zor dans adımlarını sergilemek konusunda birbirleriyle yarışırlar. Bu tip Samba, daha gelişmiş bir versiyon olan uluslararası Sambadan farklıdır. Rio karnavalında Samba ferdi olarak uygulanırken, uluslararası versiyonda eşli olarak sunulur. “Hızlı, hızlı, yavaş &” olan Samba ritminde Rio dansçıları üç adımlık hızlı ağırlık değişimlerini dizlerini hafifçe kırıp yükselterek yaparlar ve bunu için alternatif adımlar kullanırlar. Erkeklerin hareketleri daha abartısızken, bayanlar kalça hareketlerini vurgulayarak ustalıklarını gösterirler. Bu esnada görüntünün güzelliğini bozmaması açısından baş kesinlikle sabit tutulur. Samba‘ nın eşlerle yapılan çeşidi ve daha yavaş olan “Pagode” (pe-go-dey diye telafuz edilir) stili halen Brezilya’ da sosyal amaçlarla zevk alınarak uygulanır. Birinci Dünya Savaşı sırasında önemini kaybetmesine rağmen, The Maxixe (okunuşu ma-şi-şey dir) Brezilya’ nın dışında da tanınan ve Avrupa’da  bir dönem bilinen ilk Samba çeşididir. 1930 ların sonunda umarsız, ritmik ve eğlenceli bir dans olan Samba, Amerikalı dansçıları etkilemiş ve  1930 ların ve 1940 ların sonunda sinemanın katkısıyla Rio ve onun Samba dansı kitlelerin hayallerinde yer edinmiştir. Carmen Miranda çevirdiği birçok Hollywood filminde Brezilya’ nın ve Samba‘ nın popüler temel öğelerini işlemiştir. Fred Astaire ve Ginger Rogers ise daha sonraları “Flying Down to Rio” filmiyle; daha egzotik ve romantik bir Rio fikri yaratarak Sambanın tüm dünyaya yayılmasını sağlamışlardır.

Müzik ve Ritim

Samba 1, a 2, 3, a 4 ritmi ile dans edilir. Burada “a” terimi bir vuruşun dörtte biridir. Dans ederken 2 vuruşuna gelmeden once çeyrek vuruşta adım alınır.

You can leave a response, or trackback from your own site.

Yorum Bırak

You must be logged in to post a comment.

CityMusic theme is brought to you by Quasargaming.com online slot games such as Book of Ra Spielen, Sizzling Hot Spielen and Lord of the Ocean.